احداث ۱۰۰ هزار متر مربع فضای پارک هواپیمایی در فرودگاه امام خمینی (ره)

به گزارش خبرگزاری صداوسیما  ،رادیو گفت‌وگو  در ابن باره در برنامه صبح و گفتگو با  آقای جمال صالحی – مدیر کل ارتباطات و اطلاع رسانی و امور بین الملل شهر فرودگاهی امام خمینی گفتگو کرد.

سوال: در باره توسعه فرودگاهی صحبت می‌فرمایید:
صالحی: ما در راستای توسعه‌ی شهر فرودگاهی حضرت امام خمینی و طرح‌های توسعه‌ای، موفق شدیم قبل از اربعین امسال، صد هزار متر مربع پارکینگ‌های هواپیما را که نیاز داشت که یک مقداری تجهیزاتش کامل‌تر بشود و بتوانیم استفاده بکنیم به بهره برداری برسانیم. این قسمت عرضش ۲۵۰ متر هست و ۴۰۰ متر هم طول دارد و ۱۳ محل پارک هواپیما به ظرفیت شهر فرودگاهی امام خمینی اضافه می‌کند.
سوال: با این افزایش ظرفیتی که ایجاد شد چه تغییراتی در ارائه خدمات و سرویس به هواپیما‌ها ایجاد می‌شود؟
صالحی: کلا اپرون‌ها هر چقدر افزایش پیدا بکنند سهولت مدیریت ترافیک پروازی ایجاد می‌شود البته این شاید در برابر کار‌های بزرگی که در شهر فرودگاهی حضرت امام دارد شکل می‌گیرد و انشاالله ما در ماه‌های آتی می‌توانیم نوید بدهیم که ترمینال جدیدی را کلنگ بزنیم که در شان مردم عزیز کشورمان باشد، یک ترمینالی که انشاالله در سال‌های آینده بتواند صد میلیون مسافر را پذیرش بکند، این شاید یک پروژه کوچکی باشد در مقابل آن پروژه‌ها یا طرح‌های توسعه‌ای در مناطق آزاد و ویژه شهر فرودگاهی امام خمینی که مذاکراتش در حال انجام است و انشاالله محلی خواهد بود برای کسب و کار‌های های تک و سطح بالا، انشاالله بزودی اتفاق‌های خیلی خوبی را ما خواهیم داشت، ولی پیوسته ما در شهر فرودگاهی حضرت امام تمام تلاش مان را می‌کنیم که بتوانیم سطح رضایتمندی مردم را بالا ببریم مثلا ما برای اربعین امسال ۱۰ هکتار پارکینگ را که به ظرفیت پارکینگ‌های خودرویی مان اضافه کردیم و به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دادیم و کار‌های فرهنگی، کار‌های تخصصی که لازم است و نیاز است که برای مردم انجام بشود این‌ها دائما در حال انجام و برنامه ریزی است. از جمله آن‌ها همین محل اپرون صد هزار متر مربعی بود که می‌تواند خدمات خوبی را به پرواز‌ها بدهد.
سوال: این خدماتی که شما گفتید و این ترمینال جدیدی که ا زآن حرف زدید سوال‌ها را می‌برد به سمت و سوی خودش که این تغییرات در چه بازه زمانی قرار است اتفاق بیفتد؟
صالحی: ما بعد از افتتاح ترمینال سلام که یک عمل موفقی بود و برای اولین بار یک ترمینال زیارتی برای حج و عتبات در نظر گرفته شد و سطح رضایتمندی حجاج و زائران عتبات را به طور چشمگیری افزایش داد، به این نتیجه رسیدیم که برای ترمینال بین المللی مان هم می‌بایستی یک کار جدیدی انجام بشود و بتوانیم با کشور‌های منطقه رقابتی داشته باشد، از این رو مطالعات کاملی انجام شده، طرح جامع خوبی با شرکت‌های بین المللی تنظیم شده و تصویب شده و به امید خدا در تقریبا در ۱۰ ماه گذشته به صورت فشرده با شرکت‌های مختلفی در حال مذاکره بودیم و به لطف خدا مذاکرات به نقطه نهایی خودش دارد نزدیک می‌شود و انشاالله ما ترمینالی را خواهیم ساخت که در شان مردم کشورمان باشد و مردم کشورمان بتوانند با افتخار نسبت به مقایسه‌ی آن ترمینال با ترمینال‌هایی که در منطقه و در دنیا هست صحبت بکنند و ما لبخند را و خاطره خوب را در فرودگاه برای مردم مان به ارمغان بیاوریم، در خدمت شان هستیم تمام تلاش مان را می‌کنیم که مردم مان را خوشحال بکنیم و با تکنولوژی‌های روز، با شرایط جدید پروازی بتوانند پرواز‌های ایمن و خیلی خوبی را داشته باشند.
من فقط یک نکته بگویم که این موضوع شاید یک بازه ۲ تا ۵ ساله داشته باشد یعنی ما امیدواریم که بزودی بتوانیم فاز‌های اول این کار را انجام بدهیم و در نهایت تا ۵ سال آن را تکمیل بکنیم.
سوال: با توجه به این که شما فرمودید که در فراز نخست صحبت هایتان فرمودید که این اتفاق دارد می‌افتد، من جور دیگری برداشت کردم، اما در نهایت گفتید که فعلا در حال مذاکره هستید، امیدواریم مذاکرات تان هر چه سریعتر به نتیجه برسد.
صالحی: البته سطح مذاکرات به نقاط نهایی رسیده، مذاکرات برای این که کلنگ زنی را ما شروع بکنیم البته می‌دانید که طرح‌های جامع وقتی انجام می‌شود یعنی مطالعات کاملی روی این موضوع انجام شده، تمام مطالعاتش انجام شده و الان دیگر به مرحله‌ای رسیده که انشاالله کلنگ زنی بشود و کار‌های اجرایی آن انجام بشود.