ادامه فروش بلیت پروازها به‌صورت چارتری/ سازمان هواپیمایی در خواب خرگوشی است؟

در حالی اخیراً سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده فروش بلیت پروازهای داخلی به‌صورت چارتری ممنوع است که در سایه غفلت نظارت بر عملکرد ایرلاین‌ها همچنان بلیت پروازها به‌صورت چارتری “غیرقابل کنسلی” به مردم فروخته می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رضا جعفرزاده با اشاره به آغاز پیش‌فروش بلیت پروازهای نوروزی اظهار کرد: محاسبات ایرلاین‌ها، بر اساس محاسبات هزینه تمام‌شده یک ساعت صندلی پروازی انجام شده است.

جعفرزاده بیان کرد: نرخ بلیت پروازها به‌دلیل آزادسازی نرخ‌ها با هم متفاوت بوده و بر اساس عرضه و تقاضا است.

وی در پاسخ به این پرسش که وقتی بلیت پروازها آزادسازی شده و قرار است در این بخش رقابت حاکم شود عدم افزایش قیمت‌ها در نوروز چه معنایی دارد، افزود:‌ قبلاً سازمان هواپیمایی بلیت قیمت‌ها را به‌صورت تکلیفی اعلام می‌کرد و بعد از آزادسازی، محاسبات افسارگسیخته نیست و مطابق توافق ایرلاین‌ها برای زمانی که ممکن است قیمت بلیت را واسطه‌ها افزایش دهند، نرخ‌ها در حال تعریف‌شده متوقف می‌شود.

وی با این ادعا که محاسبه صورت‌گرفته برای قیمت بلیت پروازهای داخلی درست بوده و حتی کمتر از هزینه‌های تمام‌شده است، اظهار کرد: قیمت بلیت هواپیما بر اساس هزینه‌های رفت و برگشت محاسبه می‌شود.

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی درباره بلیت‌های چارتری گفت: 11 دی‌ماه 97 دستورالعملی سازمان هواپیمایی به ایرلاین‌ها ابلاغ کرد مبنی بر این‌که به‌جز چند مسیر قشم، کیش و مناطق نفت‌خیز بلیت‌ها باید به‌صورت چارتری فروخته شود. در این صورت هم پروازهای چارتری باید در قالب بسته سفر فروخته شود.

جعفرزاده همچنین افزود: نظارت بر عملکرد ایرلاین‌ها به دو صورت می‌گیرد؛ یکی توسط دفتر بازرسی سازمان هواپیمایی انجام می‌شود و دیگری نیز گزارش‌های مردمی است که از طریق سایت سازمان هواپیمایی داده می‌شود.

به گزارش تسنیم، هم‌اکنون سایت‌های فروش بلیت‌ همچنان پروازهای داخلی را به‌صورت چارتری عرضه می‌کنند و فروش پروازهای استثناشده (کیش، قشم و مناطق نفت‌خیز) نیز در قالب بسته سفر انجام نمی‌شود. در حال حاضر بلیت پرواز تهران ــ کیش برای فردا (پنجشنبه 2 اسفند 97) به‌قیمت حدود 900 هزار تومان فروخته می‌شود و خبری از ارائه بسته سفر برای این پرواز نیست. یا بلیت مسیر پروازی تهران ــ شیراز که جزو پروازهای چارتری نیست با نرخ 720 هزار تومان برای امروز فروخته می‌شود.

همچنین قیمت بلیت پرواز تهران ــ مشهد برای روز 28 اسفند سال جاری هم‌اکنون 810 هزار تومان است در حالی که بر اساس اعلام انجمن شرکت‌های هواپیمایی قیمت این مسیر پروازی باید 635 هزار تومان باشد.

به‌نظر می‌رسد سازمان هواپیمایی کشوری به‌خلاف ادعای مطرح‌شده در خصوص نظارت بر عملکرد ایرلاین‌ها، هیچ نظارتی بر این پروسه فروش بلیت هواپیما ندارد، مسئله‌ای که احتمالاً باعث می‌شود در آستانه نوروز 98 نرخ‌ بلیت پروازهای داخلی به‌شدت افزایش یابد. از سوی دیگر نباید به‌راحتی از سخنان مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری عبور کرد. جعفرزاده در بخشی از اظهاراتش اعلام کرده برای تعیین نرخ یک مسیر پروازی هزینه‌های رفت و برگشت محاسبه می‌شود، این بدان معناست که یک مسافر برای یک مسیر پروازی مانند تهران ــ شیراز 2 برابر پول پرداخت می‌کند. طی روزهای آینده به‌طور مفصل به این بخش از اظهارات سخنگوی سازمان هواپیمایی پرداخته خواهد شد.