چرا برای استفاده ۵ درصد، ۹۵ درصد یارانه سوخت هواپیما بدهند؟

حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی درخصوص افزایش صد در صدی بلیت هواپیما به مهر گفت: اینکه در روز اول فروردین ماه مقام معظم رهبری اعلام کرد که امسال، سال مهار تورم است و برخی از شرکت‌ها با توجه به این شعار سال در همان فروردین ماه نرخ جدید اعلام کردند و شرایط را به نفع خود تمام کردند خودش جای بحث دارد.

وی ادامه داد: افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ بلیت هواپیما با توجه به اینکه طی سال‌های گذشته شاهد افزایش قیمت بلیت بودیم صحیح نیست.

وی با اشاره به اینکه برخی هم از آزادسازی بلیت هواپیما سود می‌برند و هم از قیمت گذاری دستوری منفعت می‌برند افزود: با توجه به اینکه آزادسازی نرخ پس تصویب توسط هیأت دولت صورت گرفت براین اساس قیمت گذاری با عرضه و تقاضا صورت گیرد و هیچ مرجعی نمی‌تواند بر قیمت گذاری تأثیر بگذارد.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی در ادامه افزود: همه جای دنیا نرخ بلیت هواپیما آزاد است در ایران نیز بارها شاهد افزایش قیمت بوده‌ایم این صنعت نیز اگر افزایش قیمت دهد همانند صنعت خودرو کسی نمی‌تواند مقابل این افزایش قیمت ایستادگی کند.

حرمت الله رفیعی در ادامه از افزایش قیمت نرخ هواپیما گفت: اعلام شده که ۳ تا ۵ درصد مردم از این صنعت استفاده می‌کنند یعنی این صنعت در ایران لوکس محسوب می‌شود پس چرا ۹۵ درصد مردم یارانه سوخت ۵ درصدی‌ها را دهند که از صنعت لوکس استفاده می‌کنند این به نوعی اجحاف در حق ۹۵ درصدی است که از این صنعت استفاده نمی‌کنند.

وی راهکار عدم افزایش قیمت از سوی هواپیمایی‌ها را اینگونه بیان کرد: اول باید سوخت هواپیماها دیگر یارانه‌ای نباشد و سوخت آزاد استفاده کنند از سوی دیگر پروازهای بین راهی را مجاب کنیم که از ایران هم مسافر سوار کنند به طور مثال ترکیش ایر از ترکیه به مالزی می‌رود و اگر بلیت مسافری از ایران به مالزی را هم ثبت کند و وقتی وارد آسمان ایران می‌شود در فرودگاه مسافر ایرانی را نیز سوار کند عرضه و تقاضا به یک ثبات می‌رسد و هم تحریم‌ها را دور زده‌ایم هم به سازمان‌های هواپیمایی ثابت کرده‌ایم که اگر نرخ هواپیما گران شود مردم ترجیح می‌دهند که با نرخ پایین‌تر بلیت تهیه کنند.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی در پایان در خصوص احتمال کمبود بلیت در پیک مسافرتی گفت: همانند قبل از عید که برخی از پروازها را نگه داشتند از عمد اما بعدها اعلام کردند عمدی نبوده اگر دو کاری که گفته‌ام انجام داده شود شرکت‌های هواپیمایی حاضر می‌شوند تا با قیمتی که مردم می‌خواهند بلیت بفروشند نه با قیمت‌ها بالا با توجه به اینکه کمبود هواپیما می‌تواند باعث برهم خوردن عرضه و تقاضا شود.