باغ گلستان قدیمی‌ترین پارک تبریز

این پارک در طول چند دهه اخیر نیز دستخوش تغییرات فراوانی شده است. علاوه بر نصب نیمکت، کف سازی پارک و رسیدگی به چیدمان آن، تمام وسایل بازی و شهربازی باغ گلستان به همراه فواره های قدیمی پارک جمع آوری می شوند.

به گزارش سلام نو، چندین قرن پیش زمانی که زبیده خاتون همسر هارون الرشید در تبریز بعد از یک مدت بیماری سلامتی خود را بدست آورد دستور داد تا باغی زیبا و سرسبز در این شهر برپا کنند. اما بعد از چند مدت در عالم رویا باغش را به صورت درختانی با میوه هایی از جنس سر انسان دید، بنابراین دستور داد تا این باغ را به گورستان تبدیل کنند. گورستان که بعدها  گجیل نامیده می شود  به مقبره عرفای تبریز  شهرت داشته و بزرگان بسیاری در آن به خاک سپرده می شوند. بر اساس برخی مستندات احتمالا محل خاکسپاری شمس تبریزی نیز همین گورستان بوده است. اما در اوایل حکومت پهلوی مقارن با سال ۱۳۰۸ ه.ش این گورستان که تبدیل به یک ویرانه شده بود، تخریب می شود.

باغ گلستان تبریز  شمس

تخریب این گورستان با مخالفت های فراوانی روبرو می شود ولی در نهایت جای این گورستان را یک پارک وسیع و زیبا فرا می گیرد. این پارک که پارک گلستان نامیده می شود تبدیل به اولین پارک درون شهری شهر تبریز میشود که وسعتی برابر با ۵۲ هزار هکتاردارد. مردم به سرعت از این پارک جدید استقبال کرده و روز بر روز بر محبوبیت این پارک افزوده می شود.  سال ها بعد با نصب وسایل بازی کودکان  و یک شهربازی کوچک، پارک گلستان پای ثابت تفریح خانواده های تبریزی می شود. این پارک علاوه بر داشتن درختان کهنسال و طبیعت سرسبز، به داشتن فواره های بلند و متعدد نیز شهره بوده است. بسیاری از قدیمی های تبریز به خاطر دارند که روزگاری هر کسی که به بازار تبریز سر می زد، حتما لحظاتی را در این پارک زیبا سپری می کرد. دور تا دور باغ گلستان دیواری قرار داشته که آن را از خیابان های اطراف جدا می کرده است که در اواسط دهه هفتاد دیوار برچیده می شود.

جاذبه های گردشگری تبریز

با ساخته شدن پارک ها و مراکز تفریحی جدید از محبوبیت این پارک کاسته می شود. این پارک در طول چند دهه اخیر نیز دستخوش تغییرات فراوانی شده است. علاوه بر نصب نیمکت، کف سازی پارک و رسیدگی به چیدمان آن، تمام وسایل بازی و شهربازی باغ گلستان به همراه فواره های قدیمی پارک جمع آوری می شوند. احداث یک ایستگاه مترو نیز باعث از بین رفتن بخشی از محیط پارک می شود. شهرداری تبریز به پاس گرامی داشتن شمس تبریزی یادمانی را در مکان قبلی فواره ها نصب می کند. این یادمان زیبا از هشت مناره بلند تشکیل شده است که نمایانگر هشت در ورودی بهشت است. بر روی این یادمان اشعاری از شمس تبریزی حک شده است و حالا بسیاری این بوستان را به نام پارک شمس می شناسند. با وجود تمام تغییرات هنوز هم پارک گلستان یکی از زیباترین بوستان های شهری تبریز است.

 منبع: گردشگری ۷۲۴