بوئینگ قربانی تحریم‌های روسیه شد/توقف تولید بوئینگ 737

به خاطر کمبود تیتانیوم و مواد اولیه مورد نیاز دیگر، بوئینگ مجبور شده تولید هواپیماهای 737MAX خود را به مدت 10 روز متوقف کند.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه ایزوستیا، رومن گوساروف، کارشناس صنعت هوانوردی معتقد است تصمیم بوئینگ برای توقف تولید هواپیماهای پرطرفدار 737MAX خود به خاطر تحریم‌هایی است که علیه روسیه اعمال شده است.

روسیه یکی از تامین کنندگان قطعات و مواد اولیه مهم برای شرکت‌های هواپیماسازی بوئینگ آمریکاست.

هفته گذشته روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد که بوئینگ ماه گذشته مجبور شده است تولید هواپیما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای 10 روز و به خاطر نبود مواد اولیه متوقف کند.

اوساروف می‌گوید: شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا در تامین تیتانیوم خود به شدت به روسیه وابسته است که این وابستگی به حدود 30 تا 40 درصد می‌رسد. این بدان معناست که حداقل یک سوم از کل هواپیماهایی که بوئینگ تولید می‌کند با تیتانیوم روسیه تولید شده‌اند.

این کارشناس حوزه هوانوردی می‌افزاید: تا پیش از این بوئینگ قطعات تیتانیومی تولیدشده را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به صورت نهایی در یک کارخانه مشترک خود در روسیه تولید می‌کرد، اما در ماه مارس بوئینگ خرید تیتانیوم از روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متوقف کرد و مدعی شد که می‌تواند این فلز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از دیگر تولیدکنندگان تامین کند.