توانایی ساخت ۱۰ نوع موتور برای صنایع هوایی / رونمایی از هواپیمای «قاهر» بدون سرنشین در سال آینده

مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: دانش قطعه‌سازی که از آن با عنوان نهضت قطعه‌سازی یاد می‌شود به تکامل رسیده و امروز می‌توانیم ۱۰ نوع موتور در کشور تولید کنیم.

خبرگزاری میزان – به گزارش دفاع پرس ، امیر سرتیپ دوم افشین خواجه‌فرد شب گذشته (۲۹ بهمن‌) در برنامه صف اول که با موضوع آخرین دستاورد‌های این مجموعه از شبکه خبر سیما پخش شد، با بیان اینکه سازمان صنایع هوایی یکی از سازمان‌های وابسته به وزارت دفاع است که ماموریت‌های مختلفی در حوزه هوا و فضا دارد، اظهار داشت: ما شرکت‌های مختلفی داریم که در حوزه هواپیما‌های جنگی و ترابری نظامی، هواپیما‌های بدون سرنشین و سبک و موتور فعالیت می‌کنند.

امیر خواجه‌فرد با بیان اینکه سازمان صنایع هوایی در حوزه تجاری به ناوگان عمومی کشور نیز کمک می‌کند، تصریح کرد: ما در حوزه هواپیما‌های تجاری به دلیل اینکه مشابه این هواپیما‌ها را در ناوگان ترابری نظامی داریم از تسلط کاملی نسبت به این حوزه برخوردار هستیم.

وی افزود: در واقع ما از نظر تخصصی به این حوزه تسلط کامل داریم و هر آنچه که برای بازآماد هواپیما‌های ترابری تجاری انجام می‌دهیم با رعایت قوانین و تعاریف مخصوص به آن‌هاست. دانش بازآماد هواپیما‌های تجاری را به‌طور کامل در شرایط تحریم به دست آورده‌ایم و کاملاً بر این حوزه اشراف داریم.

مدیرعامل سازمان صنایع هوایی نیرو‌های مسلح با بیان اینکه دانش قطعه‌سازی که از آن با عنوان نهضت قطعه‌سازی یاد می‌شود به تکامل رسیده است، عنوان کرد: خودکفایی ما، در نهضت قطعه‌سازی مسئله‌ای نیست که فقط من به آن اشاره کنم، بلکه کشور‌هایی که با آن‌ها مراوداتی در این حوزه داریم و کمک‌هایی از ما می‌خواهند، هنگام مشاهده توانمندی ما در حوزه قطعه‌سازی به خودکفایی ما در آن اذعان می‌کنند.

امیر خواجه‌فرد با اشاره به توانمندی کشورمان در حوزه ساخت انواع موتور گفت: ما در حوزه موتور به حدی از خودکفایی رسیده‌ایم که امروز می‌توانیم ۱۰ نوع موتور در کشور تولید کنیم که بیشتر آن‌ها بر روی هواپیما‌های بدون سرنشین به موشک‌های کروز استفاده می‌شود؛ البته صنایع دفاعی ما در حوزه طراحی و ساخت موتور‌های سنگین نیز به خودکفایی رسیده اند.

مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با بیان اینکه موتور «اوج» در دو نسخه یا نسل ساخته شده است که یکی از آن‌ها بر روی جنگنده کوثر نصب شده و دیگری بر روی جت یاسین نصب خواهد شد، بیان کرد: ۴۳ شرکت دانش‌بنیان در ساخت این موتور فعال بوده‌اند.

امیر خواجه فرد با بیان اینکه ما برنامه مدونی را برای توسعه هواپیمای مسافربری داریم، افزود: هواپیمای مسافربری ویژگی‌های خاص خود را دارد. حتما سعی می‌کنیم از همکاری‌های بین المللی استفاده کنیم؛ البته کاملا درون‌زا فکر می‌کنیم، ولی برون‌نگری هم داریم.

وی افزود: ما اکنون ۲ یا سه کشور را برای این پروژه نامزد کردیم و مشغول انجام مذاکرات با آن‌ها هستیم و این کشور‌ها نیز از این پروژه استقبال کردند.

مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع از برنامه این نهاد برای افزایش تاب آوری ناوگان موجود مسافربری خبر داد و گفت: ناوگان موجود ناوگانی است که به مردم خدمت می‌دهد و برای تاب آوری این ناوگان برنامه مدون داریم.

معاون وزیر دفاع با بیان اینکه هواپیمای ترابری سیمرغ قطعاً یکی از محصولاتی است که باید برای کشور ما توسعه پیدا کرده و تولید شود،افزود: سیمرغ در واقع یک هواپیمای ترابری است که طراحی و ساخت آن ۱۰ سال به طول انجامیده است؛ البته هواپیما‌های مشابه نیز در سایر کشور‌ها نیازمند همین مدت زمان برای طراحی و ساخت هستند. این هواپیمای ترابری یک هواپیمای چهار الی شش تن است که بازار بسیار خوبی برای کاربری دارد و در منطقه ما اولین کشوری هستیم که این کار را انجام داده‌ایم.

وی ادامه داد: باید در اینجا از مجموعه غیر از نیرو‌های مسلح خواهش کنم که پای کار بیایند؛ چون فقط ساخت نمونه اولیه یا پروتوتایپ وظیفه ما است. اما اینکه بخواهیم خط تولید را توسعه دهیم وظیفه نیرو‌های مسلح و وزارت دفاع نیست، بلکه باید بخش‌های دولتی اعم از چندین وزارتخانه باید کمک کنند تا خط تولید این هواپیما کامل شود؛ چرا که یکی از کارایی‌های هواپیما اشتغال‌زایی بالا برای نخبگان ما است.

مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با اشاره به پروژه جنگنده قاهر بیان کرد: پروژه قاهر ۱۰ سال قبل رسانه‌ای و مطرح شد که در خود مجموعه سازمان صنایع هوایی ساخته شده بود. در این پروژه بیشتر نقش توسعه فناوری، هدف مجریان شروع آن بوده است که یک تیم بسیار قوی و خوب دارند؛ اما درباره این هواپیما در زمان شروع تولید به کاربر مراجعه نشده بود که به نوعی یک اشکال محسوب می‌شود

وی افزود: پروژه قاهر در حوزه فناوری به بلوغ کامل رسیده است؛ اما ما در حوزه محصول تنوع در آن ایجاد کردیم؛ یعنی اواسط سال آینده نسخه‌های خوبی از این هواپیما خواهید دید که به نیرو‌های مسلح واگذار می‌شوند.

امیر خواجه‌فرد با بیان اینکه نسخه‌هایی از این هواپیما را با نیاز دو نیروی نظامی کشورمان تطبیق دادیم و آن نیرو‌ها تیم طراحی را توجیه کردند که تغییراتی در آن ایجاد کردیم، گفت: پروژه قاهر در نقش هواپیمای بدون سرنشین ظهور خواهد کرد.

وی ادامه داد: دستیابی به این دستاورد نشان از تسلط جوانان عزیز ما بر این است که این هواپیما را بدون خلبان به پرواز دربیاورند به واسطه اینکه این هواپیما ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند به عنوان یک هواپیمای بدون سرنشین عملیات‌های خاصی را انجام بدهد.

مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با بیان اینکه دنیای آینده در حوزه هوایی حرف‌های دیگری را هم برای گفتن دارد، تاکید کرد: در حوزه هواپیمای الکتریکی چند نمونه کار را آغاز کردیم و ظرف سال آینده آزمایش یک یا دو نمونه را آغاز می‌کنیم. البته پهپاد‌های الکتریکی ما به بلوغ کامل رسیده‌اند؛ ولی هواپیما‌های با سرنشین الکتریکی به برنامه‌های توسعه‌ای نیاز دارند.

وی ادامه داد: ما پیش از این در حوزه ساخت هواپیما‌های بدون سرنشین الکتریکی تجربه کافی را کسب کردیم و اکنون به دنبال طراحی و ساخت هواپیما‌های باسرنشین الکتریکی هستیم.

امیر خواجه‌فرد تاکید کرد: ما به نحوی در صنعت هوایی کار می‌کنیم که در دهه آینده هیچ عقب‌افتادگی قبل را نداشته باشیم و بتوانیم محصولات به‌روز را ارائه بدهیم.

مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با اشاره به دستاورد‌های پهپادی بیان کرد: ما به دنبال گسترش روز به روز حوزه پهپادی هستیم؛ چرا که معتقدیم کشوری به وسعت ایران برای دفاع از خود نیازمند هواپیمای بدون سرنشین با کاربرد‌های مختلف است تا در کنار استفاده از هواپیما‌های باسرنشین و سایر تسلیحات و تجهیزات بتوانیم در رزم‌های آینده سناریو‌های مختلفی را با آن تست و ارزیابی کرده و از کشور خود دفاع کنیم.

وی ادامه داد: ما در حوزه پهپاد در کلاس‌های مختلف موشک‌ها و بمب‌های نقطه‌زن، اویونیک جنگال و حوزه شناسایی داریم؛ ولی سعی داریم که این حوزه را به بخش غیرنظامی هم سوق دهیم؛ چرا که هواپیمای بدون سرنشین و قابلیت این را دارند که در حوزه‌های کشاورزی نقشه برداری و اطفاء حریق کار کنند.

امیر خواجه‌فرد گفت: چند وقت اخیر یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان که مورد حمایت ما بود یک کواد آتش‌نشان را ساخته بود که کارشناسان داخلی در خرید آن مردد بودند؛ اما دو کشور خارجی پس از بازدید از این کواد آن را خریدند، ولی شهرداران ایران هنوز درحال ارزیابی آن هستند.

مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با بیان اینکه ما در حوزه آلیاژ‌های رادارگریز هیچ وابستگی نداریم، تصریح کرد: ما هیچ سامانه رادارگریز و پوشش‌های خاص از پیش از انقلاب نداریم و هر آنچه در این حوزه داریم، متعلق به خودمان است. هیچ کسی هم به ما در این حوزه کمک نمی‌کند؛ البته گاهی کمک گرفتن در این حوزه شاید صحیح نباشد.

وی افزود: ما در دو حوزه اکتیو و پسیو دستاورد‌های خوبی داشتیم و گاهی اوقات رادار‌های آن‌ها را تست می‌کنیم که شاهد بودیم، عملکرد خوبی داشتند. ما در پوشش‌های مورد نیاز نیز عملکرد خوبی داشتیم.