جاهای دیدنی سریزد

در این مقاله به معرفی تعدادی از جاهای دیدنی سریزد می پردازیم. این روستا علاوه بر جاذبه های طبیعی دارای آثار تاریخی بسیاری نیز است.

در این مقاله درباره ی جاهای دیدنی سریزد می پردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

سریزد یکی از روستاهای استان یزد است و جزو قدیمی ترین روستاهای این شهر به حساب می آید. قدمت این روستا بسیار طولانی است و به دوران سلجوقیان باز می گردد. این روستا تا شهر یزد حدود ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. روستای سریزد دارای طبیعتی زیبا و دیدنی است و یکی از مناطق سرسبز یزد به حساب می آید. در این روستا جاذبه های طبیعی و آثار تاریخی بسیاری را می توانید مشاهده کنید. کوه مدوار، قنات های متعدد و چشمه های پرآب و دیدنی نمونه هایی از جاذبه های طبیعی این شهر هستند.

در نزدیکی روستای سریزد کویری وجود دارد که اگر علاقه مند به مناطق کویری هستید، می تواند گزینه مناسبی برای شما عزیزان باشد. در این روستا باغ های انار بسیاری را می توانید مشاهده کنید. همچنین در روستای سریزد می توانید معماری های بسیار زیبای ایرانی را نیز مشاهده کنید. کاروانسرا، آب انبار های متعدد، قلعه سریزد، مسجد جامع تعدادی از جاهای دیدنی سریزد محسوب می شوند. در ادامه به بررسی برخی از جاهای دیدنی سریزد می پردازیم.

معرفی مجموعه کاروانی

در مسیر ری به کرمان کاروانسرایی وجود دارد که در زمان های قدیم مسافران برای استراحت و خوابیدن به آن کاروانسرا می رفتند. در روستای سریزد کاروانسرایی وجود دارد که مسافران در زمان های قدیم از آن استفاده می کردند. این روستا در مسیر ری به کرمان واقع شده است. در روستای سریزد می توانید چاپارخانه، آب انبار، مسجد جامع، حسینیه و دو کاروانسرا را مشاهده کنید.

آشنایی با قلعه سریزد از جاهای دیدنی سریزد

یکی از مهم ترین قلعه های تاریخی ایران که در مرکز این کشور واقع شده است، قلعه سریزد می باشد. این قلعه جزو جاهای دیدنی سریزد محسوب می شود. قلعه سریزد یکی از بزرگ ترین و زیباترین قلعه های دفاعی ایران است. این قلعه در دوران حکومت ساسانیان ساخته شده است و در دوران صفویان بازسازی شده است. این قلعه در مسیر جاده ابریشم واقع شده است و به همین علت از اهمیت بالایی برخوردار است. اطراف این قلعه خندقی وجود دارد که در زمان های قدیم برای حفاظت از قلعه این خندق را کنده اند. برای حفاظت قلعه سریزد در خندقی که اطراف آن وجود دارد آتش روشن می کردند و یا آب می ریختند. مساحت قلعه سریزد حدود ۸ هزار متر مربع است و در این قلعه حدود ۴۶۰ حجره را می توانید مشاهده کنید. در گذشته مردمان، برای نگهداری اموال و مواد غذایی از این حجره ها استفاده می کردند. این قلعه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی سریزد

آشنایی با انواع آب انبار

در زمان های قدیم برای تامین آب مصرفی، از آب انبار های متعددی استفاده می شده است. روستای سریزد نیز دارای آب انبار هایی است که تامین آب مصرفی بر عهده آنها بوده است. این آب انبار ها معماری های مختلفی دارند. آب انبار پای برج یکی از آب انبار های این روستا است. فضای بالای مخزن آن به شکل استوانه ساخته شده است. آب انبار سریزد، محله پایین، سربالا، چهار بادگیره، حاجی علی و حاجی قاسمی از جمله آب انبار های روستای سریزد محسوب می شوند.

معرفی مسجد جامع از جاهای دیدنی سریزد

سریزد دارای آثار تاریخی متعددی است و مسجد جامع یکی از جاهای دیدنی مهریز محسوب می شود. مسجد جامع سریزد دارای قدمت طولانی است. این مسجد در دوران های متعددی بازسازی شده است و امروزه اهالی روستا از آن استفاده می کنند. دیواره این روستا کاهگلی است و بر روی یکی از دیوار های آن کتیبه ای وجود دارد. این کتیبه مربوط به دوران قاجار است. این روستا در دوران ناصرالدین شاه مورد بازسازی قرار گرفته است.

معرفی چاپارخانه

در روستای سریزد چاپارخانه ای وجود دارد که جزو جاهای دیدنی سریزد است. این چاپارخانه جزو آثار تاریخی روستای سریزد محسوب می شود که دارای قدمت طولانی می باشد. قدمت این مکان به هفتصد الی هشتصد سال پیش باز می گردد. قدمت این بنا به دوره سلجوقی باز می گردد. در نزدیکی مسجد جامع، این چاپارخانه واقع شده است. در زمان های قدیم برای ارسال نامه های مقامات حکومتی، از این چاپارخانه استفاده می کردند. برای ساخت این بنا از مصالحی مانند خشت و گل استفاده شده است.

معرفی دروازه شهر فرافر

روستای سریزد دارای آب و هوایی گرم و خشک است در دامنه ی کوه لاقلعه واقع شده است. در زمان های قدیم این روستا دروازه ی اصلی استان یزد بوده است. نام شهر یزد در ابتدا ایساتیس و بعد از آن فرافر بوده است. بخش هایی از این دروازه بعد از گذشت سال های طولانی باقی مانده است و سالانه گردشگران بسیاری به بازدید از آن می پردازند. این دروازه یکی از جاهای دیدنی سریزد است. این دروازه در نزدیکی قبرستان سریزد واقع شده است. قدمت این دروازه به بیش از هزاران سال پیش باز می گردد.

جاهای دیدنی سریزد

امید است اطلاعات جامع و مفیدی در خصوص جاهای دیدنی سریزد به دست آورده باشید. اگر قصد سفر به روستای سریزد را دارید، با خواندن مطالب فوق می توانید به بازدید از جاذبه های طبیعی و تاریخی این روستا بپردازید.