صنعت هواپیمایی به اصلاح قیمت بلیت احتیاج دارد

با وجود انتقادات برخی از نمایندگان مجلس نسبت به تغییر قیمت بلیت هواپیما به جهت رعایت حقوق مردم، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری معتقد است صنعت به این اصلاح احتیاج دارد و در غیر این‌صورت دچار مشکل جدی می‌شود.

به گزارش ایسنا، با وجود اصرار شرکت‌های هواپیمایی به افزایش قیمت بلیت پرواز، در حالی که در دو ماه گذشته ایرلاین‌ها به آب و آتش زدند تا تغییری در قیمت‌ها رخ دهد، این اتفاق رخ نداد و با وجود برخی کارشکنی‌ها که برخی از ایرلاین‌ها انجام دادند، در نهایت سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد هرگونه افزایش قیمت منوط به تصمیم ستاد تنظیم بازار است و با هر گران شدنی بدون تصویب ستاد تنظیم، برخورد خواهد شد.

شرکت‌های هواپیمایی تیر ماه ۱۴۰۰ اقدام به افزایش ۳۰ درصدی قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی کردند هرچند همان زمان اعلام کرد که این اقدام غیرقانونی است و درنهایت آبان‌ماه، قیمت بلیت پروازهای داخلی نسبت به آنچه که ایرلاین‌ها از ابتدای تیر ماه افزایش داده بودند حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد تا از اول آذر ۱۴۰۰، نرخ‌های جدید اعمال شود و از آن پس تا کنون، مصوبه‌ای برای افزایش قیمت بلیت هواپیما صادر نشده است.

محمد محمدی‌بخش -رئیس سازمان هواپیمایی کشوری- چندی پیش در پاسخ به اینکه داستان افزایش قیمت بلیت هواپیما به کجا رسید، به ایسنا گفت: در این خصوص ما نظر سازمان و شورای عالی هواپیمایی و انجمن شرکت‌های هواپیمایی را تجمیع کردیم و ارائه دادیم و منتظر مصوبات ستاد تنظیم بازار هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین در پاسخ به اینکه این افزایش قیمت چه زمانی رخ می‌دهد، گفت: کار کارشناسی برای قیمت‌ها انجام شده و هر زمان که ستاد تنظیم بازار ابلاغ کند، پس از تصویب قابل اجراست.

در عین حال محمدی‌بخش در آخرین اظهارات خود نیز درباره زمان افزایش قیمت بلیت و اینکه آیا این اتفاق تا پایان فروردین‌ماه رخ می‌دهد گفت که «صنعت به این اصلاح احتیاج دارد و در غیر این‌صورت دچار مشکل جدی می‌شود.»

پیش از این هم بخش خصوصی، انجمن شرکت‌های هواپیمایی و ایرلاین‌ها عنوان کرده بودند که در شرایط افزایش تورمی و معضلات شرکت‌ها، نیاز است که تغییر قیمت بلیت هرچه زودتر رخ دهد و حال باید دید در روزهای آینده، چه تصمیمی در این حوزه گرفته می‌شود و در نهایت ستاد تنظیم بازار چه زمانی به افزایش قیمت بلیت راضی خواهد شد.