پروازهای مشهد و تهران به دوشنبه افزایش یابد

تهران- ایرنا- مسئولان گردشگری تاجیکستان خواستار کاهش نرخ بلیت و تسهیل و افزایش تعداد پروازها از مشهد و تهران به دوشنبه پایتخت این کشور شدند.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی که به تاجیکستان سفر کرده است، در دیدارهایی با مسئولان این کشور بر توسعه و تقویت حوزه گردشگری بین ایران و تاجیکستان تاکید کرد.

شالبافیان در دیدار تاج‌الدین جوری‌زاده رئیس کمیته گردشگری تاجیکستان، کمال‌الدین مومن‌راه معاون اول رئیس کمیته گردشگری این کشور و سلیم دولت‌زاده مدیر بخش مناسبت‌های بین‌المللی کمیته گردشگری تاجیکستان خواستار تقویت و توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه گردشگری شد.

در این دیدارها مسئولان گردشگری ایران و تاجیکستان بر توسعه روابط گردشگری تاکید داشتند و بر اساس ملاقات‌هایی که از قبل داشتند تاکید بر این بود که ملاقات‌ها منجر به عقد قرار داد و برنامه‌های عملیاتی بین بخش‌های خصوصی شود و با تسهیل و برداشتن موانع راه‌های همکاری این دو کشور در حوزه گردشگری تقویت شود.

با توجه به برقراری پرواز بین دو کشور از مشهد و تهران به شهر دوشنبه که به صورت دو روز در هفته انجام می‌شود، مسئولان تاجیکستان درخواست تسهیل پروازها و کاهش نرخ را با هدف افزایش تعداد پروازها داشتند.

در این نشست همچنین در خصوص همکاری‌های گردشگری، خصوصا تبادل اطلاعات گردشگری، به خصوص اطلاعات بخش‌های خصوصی دو کشور، گردشگری سلامت، انتقال تجربه ایران به تاجیکستان در زمینه هتل‌داری، استانداردها و … مذاکره شد و مسئولان تاجیکستان پیشنهاد دادند که دوره آموزشی برای همکاران تاجیک در ایران به صورت وبینار و یا حضوری برگزار شود.

مسئولان دولت تاجیکستان در این نشست بخش‌های خصوصی تاجیکستان شامل، هتل‌داری، اماکن تفریحی و توریستی و دهکده های سلامت خودشان را معرفی کردند و قرار شد که در نشست سه‌جانبه، بین ایران، تاجیکستان و ازبکستان به معرفی دقیق‌تر این ظرفیت‌های بپردازند.

لغو روادید برای دو طرف به‌منظور جذب گردشگر بیشتر و تسهیل رفت و آمد جاده‌ای و ریلی، محور بعدی نشست مسئولان گردشگری ایران و تاجیکستان بود که با تاکید بر انجام راه‌کارهای جذاب و نو در حوزه گردشگری از جمله روایت‌گری و معرفی فرهنگ، تاریخ و تمدن بین دو کشور انجام شود.