کاهش معدل سن ناوگان هوایی به ۲۶ سال

به گزارش ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، «محمد محمدی‌بخش» رییس سازمان هواپیمایی کشور در شبکه یک سیما درباره دستاوردهای دولت سیزدهم در بخش هوانوردی گفت: امروزه در شرایط سخت تحریم قرار داریم و موانع حمل و نقل هوایی بسیار است، اما همه دست اندرکاران این حوزه به‌خصوص وزیر راه و شهرسازی دغدغه‌مند مردم و حقوق شهروندی آنان هستند.

محمدی‌بخش افزود: اگرچه مردم و بهره برداران بخش هوایی با سنجش شرایط موجود، درک متقابل دارند، با افتخار به اقصی نقاط دنیا پرواز می‌کنیم و تعمیرات هواپیماهای خارجی در داخل کشور صورت می‌گیرد، اما معتقدیم هنوز از سطح بالای رضایتمندی فاصله داریم و تلاش تا رسیدن به ۵۵۰ فروند هواپیما باید ادامه داشته باشد.

رییس سازمان هواپیمایی کشور اظهار کرد: با وجود اینکه در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ پرواز در روز انجام می‌گیرد اما تا رسیدن به نقطه‌ای که مردم رضایت داشته باشند، پیگیری می‌کنیم.

وی ادامه داد: با اختیاراتی که به سازمان هواپیمایی کشوری داده شد، در شرایط سخت تلاش شد با راهبردهای خاص مانند تاب آوری و خرید هواپیمای دسته دوم برای توسعه ناوگان، تعداد بیشتری هواپیما به چرخه پروازی باز گردند و بیش از ۶۰ فروند هواپیما به ناوگان اضافه شد.

به گفته محمدی بخش پیش از دولت سیزدهم متوسط عمر ناوگان ۲۸ سال بود که الان به ۲۶سال رسیده است.

وی با تأکید بر جوان‌سازی ناوگان، موضوعات سلامت پرواز، ایمنی و استانداردهای پرواز را نیز مطرح کرد و گفت: چک، تأمین، تعویض و بازسازی قطعات به صورت منظم بر اساس دستورالعمل‌های مربوطه انجام می‌شود.

رییس سازمان هواپیمایی کشور در خصوص برنامه پیش رو برای سال ۱۴۰۲ ابراز امیدواری کرد: در صدد هستیم با برنامه مشخص سن ناوگان را به زیر ۲۰ سال برسانیم.

محمدی‌بخش همچنین با اشاره به آمار ۴۰ هزار نفری زائران حج سال گذشته گفت: امسال با وجود محدودیت‌ها و عامل بودن تنها یک شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، حدود ۹۰ هزار زائر از بیش از ۲۰ فرودگاه کشور جابه‌جا شدند و آمار بیش از ۲ برابر شد.

وی با بیان این که از هیچ شرکت خارجی کمک نگرفتیم، ادامه داد: سال ۱۴۰۰ در ایام اربعین حدود ۴۰ هزار نفر زائر داشتیم که سال ۱۴۰۱ این تعداد به ۲۵۷ هزار نفر رسید و امسال در بازه زمانی ۳ هفته‌ای قطعا بیش از ۳۰۰ هزار زائر در پرواز رفت و برگشت داریم.

محمدی‌بخش تصریح کرد: سفرهای اربعین مهم‌ترین عملیات بخش حمل و نقل در سال است و تعداد اجتماع میلیونی عظیم عاشقان سیدالشهدا در بازه زمانی کوتاه مدت قابل پیش بینی نیست، بنابراین با تمام توان و ابزار باید آماده باشیم.

وی ادامه داد: با هماهنگی و قیمت گذاری شرکت‌های هواپیمایی کمترین سود را دریافت می‌کنیم و عدد ۸ میلیون تومان برای ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه پرواز در حالی که بین ۵ تا ۵/۵ میلیون تومان آن به فرودگاه عراق پرداخته می‌شود، رقم بالایی نیست.

رییس سازمان هواپیمایی کشور در خصوص پروازهای اربعین تشریح کرد: سال گذشته ۲ هزار و ۸۴ پرواز انجام شد و امسال بالای ۳ هزار پرواز خواهیم داشت. از سوی دیگر در فرودگاه عراق نیز محدودیت‌هایی وجود دارد و فرودگاه نجف ۸۰ درصد و فرودگاه بغداد ۲۰ درصد پروازها را دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به آمادگی فرودگاه‌های داخلی اشاره کرد و گفت: همه فرودگاه‌ها به موکب و حسینیه تجهیز شده‌اند و تاکنون ۱۲ هزار نفر اعزام شده‌اند که به مرور اضافه می‌شوند.

محمدی‌بخش مهمترین دغدغه و اقدام اولویت‌دار را توسعه و تکمیل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) دانست و ابراز امیدواری کرد سایر فرودگاه‌های موجود نیز به حداکثر ظرفیت برسد.