کشفی در ترکیه که مربوط به جنگ ایران و یونان است

ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، کشفی در ترکیه که مربوط به جنگ ایران و یونان است، صورت گرفت.

کاوش باستان شناسان در شهر تاریخی داسکیلیون واقع در شمال غربی ترکیه به کشف کتیبه سنگی متعلق به قرن پنجم پیش از میلاد منجر شد. این کتیبه که ماهرانه حکاکی شده ، صحنه هایی از نبرد ایران علیه نیروهای یونان را که حدود 2500 سال پیش به وقوع پیوست به تصویر می کشد.
از درس و مشق خسته شدی؟ با یه بازی شوتر به خودت استراحت بده!

به گفته کان ایرن، کاوش گر ارشد این محوطه تاریخی نقش های این کتیبه سربازان یونانی را درحالیکه با سربازان ایرانی سوار بر اسب می جنگند، به تصویر کشیده است.

براساس گزارش دیلی صباح، این کتیبه نبردهایی را به تصویر کشیده که در نقاط مختلفی از مناطق مدیترانه ای در طول 50 سال یعنی از 499 تا 449 پیش از میلاد رخ داده اند. این همان زمانی است که جنگهای مشهور ایران و یونان رخ داد. نبردهای بین سربازان امپراتوری هخامنشی و اتحادیه دلوس، اتحاد سیاسی و نظامی عظیم متشکل از دولت شهرهای یونانی به رهبری آتن در همان زمان رخ داد.

انشنت اوریجینز نیز نوشت: اطلاعاتی از موقعیت سیاسی شهر داسکیلیون و محوطه های اطراف آن در تصاویر این کتیبه که بدون شک توسط هنرمندان و وقایع نگاران ایرانی حکاکی شده، مشخص شده است.

کان ایرن که از ماه ژوئن به همراه یک گروه 30 نفره مشغول کاوش در داسکیلیون بود همچنین اعلام کرد بخشهایی از یک دیوار سنگی و آجری متعلق به قرن هشتم پیش از میلاد را نیز کشف کرده که به نظر می رسد در زمان ساخت حدود هفت با هشت متر ارتفاع داشته است. گمان می رود این دیوار که طول آن تا پنج متر ادامه دارد توسط فریجی ها برای محافظت از قلمروشان ساخته شده باشد.