کیو؛ دریاچه‌ای درون شهری لرستان

کیاو در لری خرم‌ آبادی به معنی کبود و آبی رنگ است و از آنجا که آب زلال و عمیق این دریاچه به رنگ آبی و نیلی دیده می ‌شود، کیاو نامیده شده است. عمق دریاچه بین ۳ تا ۷ متر است.
کیو؛ دریاچه‌ای درون شهری لرستان

به گزارش سلام نو به نقل از تریپ یار، دریاچه کیو نگین فیروزه‌ ای ‌رنگ شهر خرم ‌آباد با چشم ‌اندازی زیبا و دیدنی از جاذبه ‌های گردشگری و تفریحی استان لرستان است. کیو (به لری: سراو کیاو) دریاچه ‌ای طبیعی است که در شمال غرب خرم ‌آباد واقع شده‌ است. این دریاچه که از دریاچه‌ های طبیعی درون ‌شهری ایران به ‌شمار می ‌رود، زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر است و با امکانات تفریحی و شهربازی و چشم ‌اندازهای طبیعی متعددی که در اطراف آن وجود دارند، از مناطق مهم گردشگری شهر خرم آباد محسوب می شود.

دریاچه فصلی و طبیعی کیو خرم ‌آباد یکی از منحصربه فردترین و زیباترین دریاچه‌ های خود جوش استان لرستان و غرب کشور است که در شمال غربی شهر خرم‌ آباد و در کنار بوستانی به همین نام واقع شده است. دریاچه کیو برای مردم شهر خرم‌ آباد بیشتر از یک دریاچه اهمیت دارد و با تاریخ، فرهنگ و سرزندگی مردم این شهر گره خورده است. آب این دریاچه از سرچشمه‌ های موجود در مخمل‌ کوه از طریق چشمه‌ های کف دریاچه تامین می‌ شود و بعد از قلعه تاریخی فلک‌ الافلاک پربازدیدترین اثر تفریحی طبیعی خرم‌آباد است. مساحت دریاچه کیو حدود هفت هکتار و عمق آن در نقاط مختلف دریاچه بین سه تا هفت متر متغییر است. این دریاچه مکان زیبایی برای تفریح خانواده‌ ها و جوانان برای قایق ‌سواری و انجام ورزش ‌های آبی است. دریاچه کیو برای خرم آبادی ‌ها در حکم زاینده رود برای اصفهانی ‌هاست. همچون سی و سه پل که از مهمترین جاهای دیدنی اصفهان است، کیو نیز زیباترین جاذبه گردشگری خرم آباد به حساب می ‌آید و همان شلوغی و شور و حال اطراف سی و سه پل را اینجا هم می ‌توان دید، جایی که تنها دریاچه داخل شهری ایران است. طرح انتقال آب چشمه گلستان به دریاچه کیو باعث دائمی شدن آن و خشک نشدن آن در نیمی از فصل ‌های سال شده است. در خرداد سال ۱۳۹۳ مردم شهر خرم‌ آباد با تشکیل یک زنجیره انسانی گرداگرد سرآب این دریاچه از مصرف بهینه منابع آب در ایران حمایت کردند.

این دریاچه علاوه بر زیبایی‌ های چشمگیر، زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر نیز می باشد. این دریاچه هر سال با آمدن پاییز شاهد مهاجرت حواصیل، اگرت ‌ها(از دسته لک لک‌ ها) و پلیکان است و به محل مناسبی برای پرنده نگری در ایران تبدیل می ‌شود.
تاریخچه

تا پیش از سال ‌های ۱۳۵۴ و ۱۳۵۵ خورشیدی در جایگاه کنونی این دریاچه چشمه‌ ای به نام «سراب کیو» وجود داشت که اکنون نیز بخش عمده آب دریاچه از این چشمه واقع در قسمت شمال شرقی آن تأمین می ‌شود. دریاچه کنونی در طول سال ‌های ۱۳۵۴–۱۳۵۵ و در زمان شهرداری علی‌ محمد ساکی ساخته شد. ساکی و دست ‌اندرکاران وقت شهرداری خرم ‌آباد با بررسی دریاچه و فضای اطراف آن، در ظرف چند سال با اقدامات گسترده‌ ای آغاز به تکمیل آن نمودند که از جمله این اقدامات بنا نهادن، شکل‌ دهی و استاندارد سازی دریاچه به صورت کنونی، احداث مهمانسرای جهانگردی و امکانات رفاهی-تفریحی مانند شهر بازی در اطراف دریاچه بود. تا سال ۱۳۸۹ آب دریاچه در پاییز خشک می‌ شد، اما از آن سال به بعد با عملیات عمرانی شهرداری آب سرچشمه دائمی گلستان که در زیر قلعه فلک ‌الافلاک قرار دارد، به سمت این دریاچه هدایت شد و دریاچه حالا در همه فصول سال پرآب است.

منابع تامین آب
آب این دریاچه از سرچشمه‌ های موجود در مخمل کوه، چشمه گلستان و نیز از طریق چشمه‌ های کف دریاچه تأمین می‌ شود. در گذشته محل این دریاچه چشمه‌ ای به نام سراب کیو بود که اکنون نیز بخش اعظم آب دریاچه از این چشمه واقع در شمال شرقی آن تأمین می ‌شود.

امکانات تفریحی
کیو در کنار پارکی به همین اسم قرار گرفته، بنابراین هم امکان پیک نیک و رو به راه کردن بساط کباب وجود دارد و هم دو سه ساعتی را در پارک نشستن و نگاه کردن به دریاچه پرفواره بر لذت تفریح شما می افزاید. اما تفریحات آبی در اینجا حرف اول را می‌ زند. به مثابه دریاچه‌ های دیگر، امکان قایق سواری در این دریاچه هم هست. شما می ‌توانید هم قایق پدالی سوار شوید و هم موتوری. امکان جت اسکی در دریاچه هم هست. اسکی روی آب و شاتل سواری (یک سر طناب را بگیرید و با قایق روی دریاچه کشیده بشوید) امکانات دیگری مثل جت بات (جت بات مثل قایق موتوری است با این تفاوت که موتور و پروانه آن در زیر قایق قرار دارد و شما در مقایسه با قایق موتوری در ارتفاع زیادتری از سطح آب قرار دارید) از تفریحات آبی این دریاچه است.

امکانات گردشگری
در اطراف دریاچه رستوران ‌ها و فست فودی‌ های زیادی وجود دارد، ولی اگر خواستید انتخاب‌ هایتان بیشتر باشد خودتان را به میدان کیو برسانید و از آنجا وارد خیابان انقلاب شوید. در این خیابان رستوران‌ های معروف زیادی وجود دارد که از جمله آنهارستوران زعفران طلایی کنار پارک صخره ‌ای به خصوص چلو ماهیچه ‌هایش معروف است. اگر در ایام نوروز میهمان مردم خونگرم و باصفای شهر خرم‌ آباد باشید در فضای دریاچه برای اقامت شما گردشگران به‌ وسیله شهرداری کمپ ‌هایd ارائه می ‌شود. در غیر این صورت شما می ‌توانید از هتلهای مشرف به دریاچه استفاده کنید.

موقعیت مکانی
این دریاچه درست در مرکز شهر خرم آباد در بلوار جام جم قرار گرفته است. وارد بلوار زند شده و بعد خیابان ولیعصر یا بلوار ولایت را طی کنید تا به میدان کیو برسید، سپس وارد بلوار جام جم شوید. یا از مسیر خیابان ساحلی خرم‌ آباد، میدان مادر، دریاچه کیو بروید.

جاذبه های گردشگری
جاذبه‌ های گردشگری تاریخی و طبیعی متعددی در سطح شهر خرم‌ آباد وجود دارد که از آن جمله می ‌توان به قلعه فلک ‌الافلاک، مناره آجری، پل شکسته، گرداب سنگی، سنگ نبشته و دریاچه کیو اشاره کرد.