۳۰ میلیارد ریال برای بازسازی باند پرواز فرودگاه بین‌المللی شهدای ساری تخصیص یافت

ساری – ایرنا – مدیرکل فرودگاه‌های مازندران گفت: ۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی باند پرواز فرودگاه بین‌المللی شهدای ساری با پیگیری‌های مسئولان ارشد استان در سطح ملی و اراده دولت سیزدهم تخصیص یافت.

سعدالله وطن‌خواه روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: معاون عملیات فرودگاهی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و مدیرکل توسعه و عمران این شرکت مدتی پیش از زیرساخت های موجود فرودگاه بین المللی ساری بازدید کردند تا بهینه سازی برخی از این امکانات با اعتبارات ملی انجام شود.

وی با بیان این که، فرودگاه شهدای ساری به عنوان تنها فرودگاه بین المللی مازندران پروازهای داخلی و خارجی دارد که تمامی این پروازها بر روی تنها یک باند پرواز به طول ۲ هزار و ۷۰۰ متر انجام می شود، ادامه داد: برای مرمت و بهسازی این باند شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی کشور ۳۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده است.

مدیرکل فرودگاه‌های مازندران خاطر نشان کرد: باند پرواز فرودگاه ساری به دلیل نداشتن زهکش مناسب و استاندارد و خاکی بودن کناره های آن، همواره بعد از بارش باران، ایجاد لایه هایی در مسیر باند می تواند ایمنی مسیر پرواز هواپیماها را تحت تاثیر قرار دهد.

به گفته وطن‌خواه ایجاد زهکش و برطرف شدن مسیر خاکی حاشیه باند باعث افزایش ایمنی پروازها در فراز و فرود هواپیماها خواهد شد که این کار بعد از ۴۳ سال تا پایان امسال در این فرودگاه محقق می‌شود.

مدیرکل فرودگاه‌های مازندران گفت: با تخصیص این میزان اعتبار ۸۰۰ متر از طول باند پرواز فرودگاه ساری بهسازی و مرمت می شود و در برنامه های طولانی مدت آسفالت و بهینه سازی مابقی مسیر این باند در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی یکی از موانع پروازی در این فرودگاه را وجود دکل های برق انتهای باند عنوان کرد و ادامه داد: این دکل ها از سال ۱۳۴۸ در این محل نصب شد و از همان زمان تاکنون به دلیل ارتفاع زیاد همواره به عنوان عامل خطرآفرین پرواز هواپیماها به شمار می رفت که برداشتن این دکل ها به طول بیش از یکهزار و ۴۰۰ متر از مسیر از جمله این اقدامات است.

وطن خواه متوسط انجام پرواز سالانه در فرودگاه ساری را چهار هزار و ۳۰۰ سورتی عنوان کرد و اظهارداشت: فرودگاه بین المللی شهدای ساری در زمان حاضر با در اختیار داشتن متوسط ۱۰ درصد پرواز هفتگی، از عملکرد بالاتری در مقایسه با ۲ فرودگاه نوشهر و رامسر برخوردار است و در مدت یکسال اخیر تلاش هایی برای افزایش تعداد خطوط پروازی در فرودگاه ساری انجام شده که این موضوع باعث تحقق و فعال شدن خط پروازی عسلویه، تبریز و اصفهان به ساری شد.

فرودگاه شهدای ساری در سال ۱۳۵۸ تاسیس و در سال ۱۳۷۳ پروازهای در آن آغاز شد و درحال حاضر به صورت هفتگی پروازهای مختلف از مسیر فرودگاه شهدای ساری به شهرهای تهران-مشهد-بندرعباس، شیراز، اهواز، کیش، عسلویه دایر است و همچنین در طول هفته سه پرواز رفت و برگشت در مسیر ساری – بغداد (نجف) – ساری خدمات پروازی زیارتی را به مردم استان مازندران ارایه می کند.