ضرورت توسعه همکاری‌های گردشگری منطقه‌ای در پساکرونا

تهران- ایرنا- معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بر ضرورت توسعه همکاری‌های گردشگری در سطح منطقه و کشورهای همسایه تاکید کرد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از معاونت گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ولی تیموری با حضور در وبینار بزرگداشت شهر دوشنبه پایتخت گردشگری اکو و کنفرانس جانبی تخصصی گردشگری کشاورزی، ضمن تبریک مجدد انتخاب شهر دوشنبه به عنوان پایتخت گردشگری طی سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، گفت: طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته و بررسی رفتارشناسی گردشگران، ارتباطات گردشگری در ایام پساکرونا به صورت منطقه‌ای و با کشورهای همسایه انجام خواهد شد. از این رو با توجه به اینکه در دوران پساکرونا کشورهای همسایه و منطقه‌ای اهمیت بیش از پیش پیدا خواهند کرد؛ لذا بر تمرکز توسعه همکاری‌های گردشگری کشورهای اکو به صورت منطقه‌ای تاکید می‌شود.

معاون گردشگری همچنین ضمن ارائه گزارشی از وضعیت گردشگری کشور در شرایط کرونا، به تشریح اقدامات مربوط به آمادگی و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در ایام پساکرونا پرداخت و گزارش کاملی از اقدامات صورت گرفته در زمینه گردشگری کشاورزی را مطرح کرد.

بنا به گفته معاون گردشگری این نشست در ادامه بر توافق‌هایی تمرکز کرد که در سال ۹۸ در پی سفر وزیر گردشگری جمهوری اسلامی ایران به کشور تاجیکستان صورت پذیرفت و پیرو آن شهر دوشنبه به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اکو در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، شهر ساری در سال ۲۰۲۲ و شهر اردبیل برای سال ۲۰۲۳ از سوی جمهوری اسلامی ایران به عنوان پایتخت‌های گردشگری سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو انتخاب شدند.

همچنین در ادامه این نشست لیلا اژدری مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت نیز ضمن ارایه تجربیات گردشگری کشاورزی در ایران به معرفی مزرعه‌های گردشگری کشورمان در استان‌های تهران، البرز، گلستان، اردبیل و سایر استان‌ها پرداخت و به اهمیت گردشگری طبیعت‌محور در زمان کرونا و پساکرونا اشاره کرد.

سازمان همکاری اقتصادی(اکو) با ۱۰ عضو از کشورهای ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان با هدف تاسیس گسترش تجارت درون منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و ارتقای شرایط برای توسعه اقتصادی پایدار و افزایش سطح زندگی و رفاه مردم، تنها سازمان بین‌المللی به شمار می‌آید که دبیرخانه آن در ایران واقع است.