ورزش و گردشگری؛ پتانسیلی برای گسترش مناسبات ایران و بلاروس

تهران – ایرنا – همزمان با کاهش نسبی شیوع ویروس کرونا و توجه دوباره کشورها به رونق صنعت گردشگری و فعال تر ساختن رویدادهای ورزشی، ضرورت تقویت بیش از پیش همکاری در این حوزه ها در مناسبات میان جمهوری اسلامی ایران و بلاورس مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، سعید یاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در مینسک روز گذشته در ملاقات با سرگئی کوالچوک وزیر ورزش و گردشگری بلاروس، با وی در خصوص راههای گسترش همکاری های فیمابین در حوزه های ورزشی وصنعت گردشگری گفت و گو و تبادل نظر کرد.

دراین دیدار، یاری با تشریح ظرفیت های ورزشی و گردشگری ایران، بر آمادگی وزارت ورزش و جوانان و نیز، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای گسترش تعاملات با بلاروس تاکید کرد و خواستار تشکیل کارگروه تخصصی همکاری های های ورزشی و گردشگری بین دو کشور شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با ابلاغ دعوت همتایان ایرانی از وزیر گردشگری و ورزش بلاروس برای انجام سفر به ایران، آمادگی وزارت ورزش و جوانان و نیز، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان برای فعال تر کردن هرچه بیشتر تعاملات و همکاری های ورزشی و گردشگری بین دو کشور را اعلام کرد.

نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران در بلاروس همچنین برقراری پرواز مستقیم تهران – مینسک و تسهیل صدور روادید گردشگری گروهی را برای رونق گرفتن گردشگری بین دو کشور بسیار مهم ارزیابی کرده و خواستار همکاری طرف بلاروسی در این خصوص شد.

ورزش و گردشگری؛ پتانسیلی برای گسترش مناسبات ایران و بلاروس

وزیر ورزش و گردشگری بلاروس نیز ضمن اشاره به مناسبات گرم و دوستانه حاکم بر روابط دوکشور، دیدار مهم اخیر روسای جمهور ایران و بلاروس در حاشیه برگزاری اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه ( تاجیکستان ) را نشانه بارزی بر روابط نزدیک دو کشور دانست.

کوالچوک ضمن تشکر از دعوت همتاهای ایرانی خود برای سفر به ایران، ابراز میدواری کرد که این سفر در اولین فرصت ممکن انجام گیرد. وی ابراز امیدواری کرد با پیگیری هایی که صورت خواهد گرفت و رفع موانع حقوقی، شرایط برای ارائه تسهیلات هرچه بیشتر متقابل برای گردشگران و نیز برقراری خط پروازی مستقیم میان پایتخت های دوکشور فراهم شود.

این مقام بلاروس با اشاره به ظرفیت های فراوان دو کشور درحوزه های ورزش و گردشگری بر گسترش بیش از پیش تعاملات و همکاری های بین ایران و بلاروس در این حوزه ها تاکید کرد.

وزیر ورزش و گردشگری بلاروس با اشاره به دستاوردهای اخیر کشورمان در رشته های مختلف ورزشی بخصوص کسب عنوان قهرمانی تیم والیبال در قاره آسیا ، یادآور شد که کسب این نتایج حاکی از ظرفیت های بالای ورزشی در ایران است.

کوالچوک در ادامه باتوجه به امکانات و سطح بالای علمی دانشگاه تربیت بدنی بلاروس ، که آموزش ورزشکاران در کلیه رشته های ورزشی در این کشور را برعهده دارد، آمادگی کشورش را برای تربیت مربی و برگزاری اردوهای آموزشی از طریق برگزاری وبینار و تبادل هیات های مختلف ورزشی بین دو کشور اعلام کرد.