به گزارش گلونی در بازدید از پدیده‌های منحصر به فرد زمین شناسی نظیر غارها، آنچه که به طور کلی در نظر گرفته می‌شود، ارتباط انسان با طبیعت و دریافت انرژی از محیط است و کمتر گردشگری به تاریخچه شکل‌گیری و تشکیل پدیده‌های طبیعی موجود می‌پردازد.

ژئوتوریسم که برگردان فارسی آن به معنای «زمین گردشگری» است، تعریف کامل‌تری از اکوتوریسم (گردشگری آگاهانه و مسئولانه) را ارائه می‌دهد.

می‌توان گفت ژئوتوریسم، گردشگری آگاهانه و مسئولانه‌ای است که بحث پدیده‌های زمین شناسی و نحوه شکل‌گیری آن را به گردشگر ارائه می‌کند تا آشنایی کامل بین این پدیده‌ها و انسان برقرار شود.

گفتگوی وحیده شاپوری، رییس انجمن راهنمایان گردشگری البرز و عضو هیئت مدیره کانون راهنمایان گردشگری سراسر کشور با دکتر کیمیا عجایبی، راهنمای گردشگری، مدیر موسسه میراث زمین شناختی خاورمیانه و ارزیاب رسمی شبکه جهانی ژئوپارک‌ها در صفحه انجمن راهنمایان گردشگری البرز را تماشا کنید:

نماشای گلونی را دنبال کنید

ضرورت آشنایی با چنین پدیده طبیعی، آگاهی یافتن و توان حفاظت از پدیده‌های بی‌جانی چون کوه‌ها و غارهاست که به علت بی‌جان بودن نمی‌توانند از خود محافظت کنند.

در اصل پدیده‌های گیاهی و جانوری که در صنعت اکوتوریسم مورد بازدید و بررسی قرار می‌گیرند، پدیده‌های جانداری هستند که می‌توانند به نوعی از یکسری اتفاقات جلوگیری کرده و یا در صورت خطر محل را ترک کنند.

اما پدیده‌های بی‌جانی چون کوه و غار چنین ویژگی ندارند و در نتیجه نیاز به مراقبت بیشتر و آگاهی یافتن از شکل گیری و ویژگی‌های طبیعی آنها لازم است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و آشنایی با ژئوتوریسم، ویدیوی خبر را تماشا کنید.
اکوتوریسم با طبیعت‌گردی متفاوت است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *