اقامتگاه های بومگردی جایگزین مناسب هتل در سفرهای داخلی

برای کسانی که اهل سفرهای داخلی و طبیعت گردی هستند، انتخاب محل اقامت در سفر یکی از اساسی‌ترین چیزهایی است که کیفیت سفر آنان را تعیین می کند.

اقامتگاه های بوم گردی که چند سالی است تعداد آنها در سراسر ایران افزایش پیدا کرده، بدون شک یکی از بهترین گزینه هایی است که در سفرهای داخلی می توانید برای اقامت خود انتخاب کنید.

محصولات، خدمات و فعالیت های این اقامتگاه ها طبق ساختار بومی شهر و روستایی که در آن قرار گرفته اند است و عموما در محیط های طبیعی، سازگار با معماری و سیمای طبیعی منطقه بنا می شوند.

ویژگی های بومی و محلی این اقامتگاه ها که آن را از دیگر محل های اقامتی مانند هتل و مهمان سرا متمایز می کند باعث شده تا گردشگران زیادی اقامتگاه‌های بوم گردی را برای اقامت خود در سفرهای داخلی انتخاب کنند.
ضوابط زیست‌محیطی در اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی

این اقامتگاه ها با رعایت بالاترین سطح ضوابط زیست محیطی احداث شده اند و بستری برای تعامل با جامعه محلی و تجربه متفاوت محیط را برای گردشگران فراهم می کنند.

از آنجا که هدف اصلی از احداث اقامتگاه های بوم گردی، حفظ محیط زیست، پایداری زیست بوم و فرهنگ مناطق گردشگری و فرهنگ سازی برای سفر مسئولانه گردشگران است، این اقامتگاه ها عموما این فواید را دارند:

آموزش قوانین و باورهای معنوی مردم محلی به گردشگران و ایجاد همدلی و مشارکت بین گردشگران و مردم محلی
فرهنگ سازی در میان مردم محلی برای احترام به گردشگر
ایجاد پایبندی به اخلاق زیست محیطی
به حداقل رساندن آسیب های فیزیکی، اجتماعی، رفتاری و روانی در طول مسافرت
پایداری کیفیت زندگی مردم منطقه

علاوه بر تمام این فواید، یکی از مهمترین فواید اقامتگاه های بوم گردی ایجاد اشتغال برای ساکنان بومی منطقه و کسب درآمد برای آنان است. این رونق و شکوفایی باعث می شود تا مردم منطقه به حفظ محیط زیست، آداب و رسوم و آنچه برای گردشگران جذاب است ترغیب شوند.

اقامتگاه های بوم گردی که در پاسخ به میل و اشتیاق رو به رشد سفر کردن و طبیعت گردی و در راستای حفظ محیط زیست، پایداری زیست بوم و فرهنگ مناطق گردشگری ایجاد شده اند، با ظهور مفهوم «بوم گردی» یا «اکوتوریسم» در حوزه گردشگری رشد کردند.
بوم‌گردی، سفری مسئولانه

طبق تعریف جامعه بین‌المللی اکوتوریسم(TIES: The International Ecotourism Society) در سال ۲۰۱۵، بوم گردی یا اکوتوریسم سفری مسئولانه به جاذبه های طبیعی برای لذت بردن و ادراک جاذبه های طبیعی، همراه با درک ویژگی های فرهنگی متعلق به گذشته و اکنون است، به شکلی که سفر گردشگر باعث حفاظت از زیست بوم، پایداری کیفیت زندگی مردم منطقه و آموزش مردم محلی و گردشگر شود.

به این ترتیب اکوتوریسم که بیش از هر چیز نوعی نگرش خاص و آینده نگرانه و اخلاقی-فرهنگی- انسانی به مقوله گردشگری است، می تواند در حفظ و پاسداری محیط زیست طبیعی و انسانی و همچنین توسعه پایدار تاثیرگذار باشد.

در بوم گردی شما با فرهنگ و نوع زندگی مردم منطقه از نزدیک آشنا می شوید و در فعالیت های روزمره آنها مشارکت می کنید. این ارتباط نزدیک میان میزبان و گردشگر باعث احترام و فرهنگ دوستی افراد و همچنین آشنایی با شیوه های متفاوت زندگی می شود.

اقامتگاه های بوم گردی که با آب و هوا و شرایط زیست محیطی ایران به شدت سازگارند، خود به عنوان جاذبه ای توریستی باعث جذب گردشگران به مناطق محلی و روستایی و رونق صنعت گردشگری در کشورمان می شود.

با انتخاب این اقامتگاه ها در سفرهای داخلی به جای هتل، هم به حفظ طبیعت کمک می کنید و هم به روند توسعه پایدار در کشور سرعت می بخشید.