سوداگری در بلیت پرواز به حداقل می‌رسد/ امضای قرارداد بندر چابهار با هندی‌ها؛ به‌زودی

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مهرداد بذرپاش امروز سه‌شنبه در حاشیه مراسم افتتاح پروژه‌های فرودگاهی در محل فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران، افزود: هرگونه افزایش قیمت‌ها به نفع شرکت‌های هواپیمایی نخواهد بود تا بتوانند آن را صرف توسعه ناوگان یا اصلاح حقوق و دستمزد کارکنان خلبانان و کادر پرواز خود کنند، بلکه همواره واسطه‌ها بیشترین انتفاع را می‌برند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برخورد تعزیراتی انجام شده با برخی ایرلاین‌ها در هفته‌های گذشته به دلیل گران‌فروشی بلیت هواپیما، خاطرنشان کرد: حدود ۱۸ شرکت هواپیمایی داریم که باید مقررات را به طور کامل رعایت کنند.

وی ادامه داد: سوخت ارزان لیتری ۶۰۰ تومانی در اختیار شرکت‌های هواپیمایی قرار می‌گیرد، همچنین در حوزه ترخیص قطعات و بدهی‌هایی که شرکت‌های هواپیمایی به فرودگاه‌ها دارند، تسهیلاتی ارائه شده و همراهی‌هایی انجام می‌شود و حتی در موضوع قیمت‌ها در پروازهای خارجی به آنها کمک‌هایی می‌شود، توقع داریم همه ایرلاین‌ها مقررات را رعایت کنند.

بذرپاش به ارزان بودن بلیت برخی مسیرهای پروازی اشاره کرد و اظهار داشت: در این زمینه برخی شرکت‌های هواپیمایی درخواست‌هایی برای افزایش قیمت‌ها داشته‌اند که این موضوع به معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی ارجاع داده شده تا با تک‌تک این شرکت‌ها و همچنین سازمان هواپیمایی کشوری جلساتی برگزار و اسناد مالی‌شان بررسی و حسابرسی شود؛ زیرا راضی به ضرر بر زیان شرکت‌ها نیستیم.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در این زمینه تصمیمات راهبردی در حوزه فرودگاهی، شیوه عرضه بلیت، مجوزهای پروازی و… نیز در حال اتخاذ شدن است و باید اصلاحات اساسی انجام شود.

وی تصریح کرد: باید برخی استانداردها، رویه‌ها و مجوزها اصلاح شود تا اگر مقرراتی وضع شد، امکان انحراف از آنها به حداقل برسد.

قرارداد بندر چابهار با هندی‌ها به‌زودی امضا می‌شود

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به افتتاح برخی پروژه‌های بندری در سفر اخیر آیت‌الله رئیسی به هرمزگان، با بیان اینکه تعدادی دیگر از پروژه ها تا پایان سال به بهره برداری خواهند رسید، گفت: تقریباً همه پروژه‌های بندری ما از سرمایه‌گذاری خارجی برخوردار هستند.

بذرپاش بیان کرد: قرارداد بندر چابهار با هندی‌ها نیز به‌زودی طبق برنامه زمان‌بندی در اوایل اسفند ماه امضا خواهد شد.

این عضو کابینه دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: امروز چینی‌ها به سرمایه‌گذاری در بنادر ما به ویژه شمال کشور رغبت بیشتری نشان می‌دهند و پس از افتتاح بندر کاسپین، پیشنهادات جدیدی برای سرمایه‌گذاری در کاسپین بندر انزلی و غیره ارائه کرده‌اند که در دست بررسی است.

آغاز عملیات اجرایی دو شهر ساحلی مکران مرکزی و خلیج فارس

وی یادآور شد: امروز تکمیل زنجیره‌های کریدوری ریلی نیز در حال انجام است و اتصال آنها به بنادر کشور به ویژه بنادر راهبردی امام، چابهار و شهید رجایی انجام خواهد شد.

بذرپاش از آغاز عملیات اجرایی در دو شهر ساحلی مکران مرکزی و خلیج فارس از ۲۷ نقطه ساحلی کشور خبر داد و گفت: شرکت‌های بزرگ کشور برای سرمایه‌گذاری در این شهرها حاضر هستند، در برخی از شهرهای جدید بنادر جدیدی نیز هست که برخی از آنها برای سرمایه‌گذاری در بنادر به چینی‌ها پیشنهاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: با آغاز عملیات اجرایی در همه ۲۷ نقطه ساحلی یاد شده، توسعه خوبی را در مناطق جنوبی کشور شاهد خواهیم بود.

وزیر راه و شهرسازی همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص فعالیت ایرلاین‌های خارجی در پروازهای داخلی، گفت: ۱۰۰ درصد موافق این موضوع هستیم.