وال استریت ژورنال: هواپیمایی ایران با وجود تحریم‌ها همچنان فعال است

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی اذعان کرد تداوم پرواز‌های «ایران ایر» به مقصد‌های مختلف از جمله اروپا، بیانگر شکست سیاست تحریمی ترامپ برای منزوی کردن ایران است.

به گزارش شریان نیوز، روزنامه آمریکایی وال‌ استریت ژورنال در گزارشی تداوم پروازهای «ایران‌ ایر» به مقصدهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی را نشانه شکست سیاست تحریمی دولت ترامپ برای منزوی کردن ایران خواند.

در این گزارش آمده است ادامه پروازهای ایران ایر به مقصد اروپا نشانه ای از به چالش کشیده شدن سیاست دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا (در وضع تحریم‌ها علیه ایران) است.

این گزارش می افزاید 29 اکتبر سال جاری میلای –یک هفته پیش از اجرایی شدن دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران– ایران ایر 11 پرواز بین المللی انجام داد. دو هفته پس از این تاریخ -بعد از وضع تحریم‌های آمریکا علیه ایران ایر- این شرکت هواپیمایی 13 پرواز بین المللی به مقصدهایی از جمله پاریس، لندن، هامبورگ و دوحه انجام داد.

نگارنده مطلب در ادامه اذعان می کند شکست تحریم های ضدایرانی آمریکا در کاهش پروازهای ایران، بیانگر چالشی است که دولت ترامپ برای اجرای کارزار استفاده از انزوای بین المللی برای تحت فشار قرار دادن ایران، با آن مواجه شده است.

در ادامه گزارش وال استریت ژورنال با استناد به داده‌های پایگاه‌های اینترنتی معتبری که پروازهای بین المللی را رصد می کنند (از جمله فلایت رِیدار 24) آمده است به نظر می رسد تنها تعداد معدودی از متحدان آمریکا در جهان –از جمله متحدان اروپایی واشنگتن– همسو با تلاش های آمریکا برای زمین گیر کردن ایران ایر عمل می کنند.

این گزارش می افزاید از سوی دیگر، اتحادیه اروپا می گوید کشورهای عضو این اتحادیه و سازمان ملل متحد تحریم های جدیدی را علیه ایران ایر وضع نکرده اند. سخنگوی کمیسیون اروپا در این باره تأکید کرد بروکسل از تحریم های فراسرزمینی واشنگتن پیروی نخواهد کرد. این در حالی است که آمریکا تهدید کرده است شرکت های هواپیمایی را که با ایران ایر قطع همکاری نکنند، مجازات خواهد کرد.