گردشگری ایران / برج کبوتر گورت کجاست؟

برج کبوتر گورت یکی از جاهای دیدنی اصفهان در روستای گورت است.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری ایسکانیوز، برج کبوتر گورت یکی از جاهای دیدنی اصفهان در روستای گورت است. این کبوترخانه یک استوانه‌ی داخلی و یک استوانه‌ی خارجی دارد که استوانه‌ی خارجی برای پایداری بیشتر کمی متمایل‌تر از استوانه‌ی داخلی ساخته شده است.

گَوَرت، مزرعه‌ای در اصفهان است که با برج‌های کبوتر قدیمی و کم نظیر خود، پتانسیل تبدیل شدن به جاذبه‌ گردشگری جهانی را دارد. برج‌ کبوتر، اقامتگاهی برای بیش از ۲۰۰۰ کبوتر است که با هدف تجمیع فضولات(ضل) برای مصرف کشاورزی، بشکل خاصی ساخته شده، لازم به ذکر است که شماری از ساکنین روستا، معتقدند بعضی از این برج‌ها لانه حدود ۲۰هزار کبوتر هم بوده‌اند. برج‌های کبوتر «روستای گَوَرت» به سه دوره، ایلخانی، صفوی و قاجاری تعلق دارند.

برج کبوتر گورت

در معماری این برج‌های‌ کبوتر، به نکات ظریفی، حتی برای مهار موجودات موذی نیز توجه شده اما در چندسال اخیر، تعداد زیادی از آن ها، در سایه بی‌توجهی‌ها، تخریب و بجای آنها ساختمان‌های آجری بنا شده است؛ به گفته مجید بدیعی-مرمت‌گر برج قلعه گَوَرت، روزگاری ۳۰ برج کبوتر در این روستا وجود داشته و امروز، ۲۲ برج و مخروبه آنها باقی مانده که از این تعداد، تنها ۴ برج ترمیم شده است.