استفاده‌پنتاگون‌از‌خطوط‌هواپیمایی‌برای‌تخلیه‌افغانستان

به دستور وزیر دفاع آمریکا خطوط هواپیمایی تجاری آمریکا نیز باید در روند خروج نیرو‌های این کشور از افغانستان مشارکت داشته باشند.

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا از فرانس ۲۴، در اقدامی کم نظیر لوید آستین وزیر دفاع آمریکا از شرکت‌های ناوگان خطوط هوایی تجاری آمریکا خواست تا هر چه زودتر برای خروج نیرو‌های این کشور از افغانستان به پایگاه‌های ایالات متحده در خاورمیانه اقدام کنند.

پنتاگون در همین رابطه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دستور آستین با صنعت تجاری آمریکا مربوط است که ظرفیت حمل و نقل حیاتی و همچنین شبکه‌های جهانی را برای برآوردن نیاز‌های روزمره و احتمالی فراهم می‌کند.

طبق اعلامیه پنتاگون، هجده هواپیمای غیرنظامی از خطوط هوایی امریکن ایرلاینز، اطلس، دلتا، اومنی، هاوایی و یونایتد به ده‌ها هواپیمای نظامی درگیر در تخلیه نیرو‌های آمریکا از افغانستان کمک می‌کنند.

آستین در مصاحبه با‌ای بی سی گفت: ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا همه شهروندان آمریکایی که می‌خواهند از افغانستان خارج شوند بیرون ببریم.

ناوگان تجاری آمریکا همچنین قرار است شهروندان آمریکایی را از پایگاه‌های این کشور در قطر، بحرین و امارات متحده عربی به کشور‌های اروپایی و برای بسیاری از آن‌ها به را ایالات متحده منتقل کنند.

تا کنون پنتاگون تنها دوبار از ناوگان تجاری خود برای جابه جایی نیرو‌ها در خاورمیانه استفاده کرده است؛ اولین بار در سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۱ در زمان جنگ خلیج فارس و بار دوم در میان سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ برای حمله به عراق بوده است.