هواپیماهای اضافه شده به ناوگان هوایی بیش از میزان واردات از محل برجام است

کیش – ایرنا – رییس سازمان هواپیمایی کشور با بیان اینکه بخشی از هواپیماهای اضافه شده به ناوگان هوایی کشور در دوره خدمت دولت سیزدهم خریداری به کشور وارد شده است افرود: تعداد این هواپیماها بیشتر از مقدار وارد شده از محل برجام است.

محمد محمدی‌بخش روز پنجشنبه در حاشیه یازدهمین نمایشگاه هوایی و هوانوردی کیش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در ابتدای دولت سیزدهم ۹۸ فروند هواپیما در ناوگان هوایی مسافری کشور فعالیت می کرد که هم اکنون با تلاش های صورت گرفته در بخش های تعمیر و نگهداری و همچنین واردات این تعداد به ۱۷۵ فرورند رسیده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواپیمایی گفت: با تلاش های دولت سیزدهم ۷۷ فروند هواپیمای مسافری به ناوگان هوایی کشور اضافه شد.

وی اضافه کرد: با توجه به دستاوردهایی که داشتیم امروز نه تنها نیازی به کشورهای خارجی در تعمیر و نگهداری هواپیماها نداریم بلکه هم اکنون در حال صادرات این خدمات به کشور فدراسیون روسیه نیز هستیم.

وی یادآور شد: در راستای توسعه صنعت هوانوردی کشور راهبرد دولت سیزدهم به طور کامل بلندمدت بوده که در محورهای ساخت با تعریف کنسرسیوم های مختلف، خرید هواپیما و قطعات لازم با انعقاد اسناد و نهضت تولید قطعات در مسیر ارتقای توانمدی ها هستیم و با استفاده از ظرفیت های داخلی شرکت ها و تولیدکنندگان و شرکت‌های دانش بنیان و سایر بخش ها این همکاری دنبال می شود.

ناوگان حمل و نقل هوایی ایران برای تکمیل ظرفیت خود نیازمند حدود ۳۰۰ فروند هواپیما است که در کنار توجه به تولید داخلی قرار است با مشارکت فدراسیون روسیه در ساخت هواپیماهای ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفره و ۷۰ تا ۱۰۰ نفره همکاری کند.

یازدهمین نمایشگاه صنایع هوایی و هوانوردی ایران با حضور۸۰ شرکت داخلی و ۱۰ شرکت خارجی از کشور های روسیه و اتیوپی آخرین دستاوردهای زمینه صنعت هوایی را از ۲۲ تا ۲۵ آذر به نمایش گشته اند.