واگذاری سهام ایرلاین ها در بورس؛ راه نجات صنعت هواپیمایی

رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس گفت: اگر ایرلاین ها همچنان در اختیار دستگاه های دولتی باشند، نمی توان به بهبود وضعیت آن ها امید داشت، زیرا امروز برخی ایرلاین ها برای ادامه فعالیت مجبور به استقراض هستند.

به گزارش افکارنیوز، شادمهر کاظم زاده رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس واگذاری سهام ایرلاین ها در بورس را مثبت ارزیابی کرد و گفت: اخیرا اخباری درباره واگذاری سهم برخی از ایرلاین ها به ویژه شرکت هواپیمایی هما مطرح شده، که به نظر من این رویکرد و روند می تواند مطلوب باشد.

ایرلاین های دولتی درگیر مشکلات مالی؛ کارنامه نتیجه بخش نیست

نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز شرکت های دولتی با مشکلات مالی و اعتباری بسیاری روبه رو هستند، از این رو دولتی باقی ماندن شرکت های دولتی از جمله شرکت های هواپیمایی نمی تواند نتیجه بخش باشد.

دولت در حوزه ایرلاین ها نباید تصدی گری داشته باشد

وی افزود: به نظر من دولت در حوزه ایرلاین ها نباید تصدی گری داشته باشد، از این رو در تمام کشورها دولت سیاست گذاری کرده و شرکت های خصوصی طبق این سیاست ها، فعالیت می کنند.

امروز بخشی از ایرلاین های فعال در کشور متعلق به بخش خصوصی هستند، اما بخشی عمده ای از شرکت های تأثیرگذار در صنعت هواپیمایی هنوز توسط دولت مدیریت می شوند

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: امروز بخشی از ایرلاین های فعال در کشور متعلق به بخش خصوصی هستند، اما بخشی عمده ای از شرکت های تأثیرگذار در صنعت هواپیمایی هنوز توسط دولت مدیریت می شوند.

کاظم زاده تصریح کرد: طبق اصل 44 قانون اساسی، کشور باید به سمتی برود که اقتصاد به بخش خصوصی واگذار شود، اما متأسفانه تاکنون اهداف تعیین شده محقق نشده است.

برخی ایرلاین ها برای ادامه فعالیت مجبور به استقراض هستند

وی با اعلام اینکه در شرایط کنونی ایرلاین ها با مشکلاتی همچون کمبود بودجه روبه رو هستند، گفت: به طور حتم اگر ایرلاین ها همچنان در اختیار دستگاه های دولتی باشند، نمی توان به بهبود وضعیت آن ها امید داشت، زیرا امروز برخی ایرلاین ها برای ادامه فعالیت مجبور به استقراض هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی و سازمان خصوصی سازی باید تلاش کند تا شرکت های ضررده در حوزه هواپیمایی به بخش خصوصی واگذار شوند، البتهدر اولویت واگذاری به تعاونی ها قرار دارند.

حال شرکت های هواپیمایی دولتی در شرایط کنونی خوب نیست

رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه 75 درصد اقتصاد کشور در دست دولتی ها هستند، گفت: امروز حدود 20 درصد اقتصاد در دست بخش خصوصی و 5 درصد اقتصاد کشور در دست تعاونی ها است حال شرکت های دولتی در شرایط کنونی خوب نیست.