توسعه گردشگری از گزینه‌های موثر برای پاسخ به مشکلات اجتماعی است

تهران- ایرنا- رییس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، گفت: بخش عمده‌ای از معضلات اجتماعی به فقر و بیکاری برمی‌گردد و توسعه گردشگری یکی از گزینه‌های موثر در کشور برای پاسخ به این مشکلات اجتماعی است.

به گزارش روز یکشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از دانشگاه تهران، جهانگیر یدالهی افزود: کارآفرینی اجتماعی، یکی از انواع کارآفرینی است که هدف آن پاسخ دادن و حل مسائل اجتماعی مانند فقر، بیکاری و انواع مشکلات اجتماعی دیگر است.

وی گردشگری فرهنگی، قومی، تاریخی، مذهبی، سلامت، طبیعی، ورزشی و نظایر آن را انواع مختلف گردشگری عنوان کرد و گفت: در ایران با وجود ظرفیت‌های بزرگی که در زمینه هر کدام از انواع گردشگری به منظور اشتغال‌زایی و درآمدزایی وجود دارد، آن‌طور که شایسته است به بهره‌برداری از ظرفیت‌های حوزه گردشگری توجه نشده است.

رییس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران ادامه داد: با توسعه زیرساخت‌ها و کسب‌وکارهای گردشگری باید نرخ اشتغال در مناطق مختلف کشور افزایش پیدا کند و شاهد افزایش رفاه مردم در نقاط مختلف کشور باشیم.

یدالهی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برنامه هفتم توسعه کشور در حال تدوین است، به نظر می‌رسد لازم است برای تاکید بر سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و توجه به بهره‌برداری از ظرفیت‌های این حوزه در برنامه هفتم، ادبیات‌سازی صورت گیرد.

رییس اولین کنفرانس «کارآفرینی اجتماعی با رویکرد گردشگری» از برگزاری این کنفرانس در روز سه‌شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ با مشارکت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و کرسی یونسکو در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران خبر داد.

توسعه گردشگری یکی از گزینه‌های موثر برای پاسخ به مشکلات اجتماعی است

وی با یادآوری اینکه توسعه دانشگاه کارآفرین به عنوان محور کلیدی شعار دانشگاه تهران مدنظر رییس دانشگاه تهران قرار دارد، گفت: همچنین افزایش مشارکت دانشگاه تهران در توسعه کشور و محرومیت‌زدایی، مورد تاکید است. در اولین کنفرانس کارآفرینی اجتماعی با رویکرد گردشگری، بنا داریم این پیام را به سیاستگذاران ارسال کنیم که با توسعه انواع مختلف گردشگری، می توانیم گام بزرگی در جهت رفع محرومیت و ایجاد رفاه و اشتغال‌زایی در کشور برداریم.

اولین کنفرانس کارآفرینی اجتماعی با رویکرد گردشگری در پنج محور «کارآفرینی اجتماعی و جامعه پایدار و هوشمند»، «کارآفرینی اجتماعی و گردشگری پایدار (اشتغالزایی، فقرزدایی، توانمندسازی و کاهش نابرابری)»، «توسعه مقاصد گردشگری پایدار، حفظ محیط زیست و مصرف بهینه آب»، «اقتصاد مشارکتی، نوآوری و فناوری‌های نوین در گردشگری پایدار» و «فرصت‌های کارآفرینانه در گردشگری ورزشی و سلامت» در محل دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.