گردشگری ایران / تونل برفی ازنا لرستان

تونل برفی ازنا یکی از پرطرفدارترین مکان‌های دیدنی ازنا در استان لرستان است که با بیش از ۸۰۰ متر طول، از مسحورکننده‌ترین مناظر کوهستانی در دامنه اشترانکوه ایران به شمار می‌آید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایسکانیوز، لرستان، یکی از برترین مقاصد گردشگری غرب ایران است که جاذبه‌های فراوانی را در خود جای داده است. طبیعت بی‌نظیر و سرسبز این استان، شما را شگفت‌زده خواهد کرد و سفری فراموش‌نشدنی برای شما رقم خواهد زد. از جاذبه‌های طبیعی استان لرستان می‌توان به آبشارها، غارها، دشت لاله‌های واژگون، دریاچه‌ها و تنگه‌های بی‌بدیل و فوق‌العاده اشاره کرد.

شهرستان ازنا به‌ عنوان یکی از شهرستان‌های استان لرستان در دشت چاپلق شناخته می‌شود. بومیان شهرستان ازنا که به زبان لری ثلاثی و لری بختیاری صحبت می‌کنند به پنج گروه تقسیم می‌شوند.

شهرستان ازنا به دلیل داشتن دشت های حاصلخیز مکان مناسبی برای کشاورزی است به همین دلیل بخش کشاورزی در این شهرستان عمده معیشت ساکنین آن را تشکیل می دهد به گونه ای که سالانه در ازنا 10 درصد لوبیای کشور تولید می شود و جایگاه نخست را در تولید گندم دارد. تونل برفی ازنا لرستان به‌عنوان یکی از آثار طبیعی اکو توریسم شهرستان یاد شده در دامنه اشترانکوه از منطقه کمندان واقع شده است. برای سفر به این منطقه ابتدا باید در یکی از هتل های خرم آباد اقامت کنید؛ سپس یک روز از سفر خود برای بازدید از تونل برفی ازنا اختصاص دهید.

یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان ازنا، تونل برفی است. این تونل که به صورت طبیعی در برف و یخ های دامنه اشترانکوه شکل گرفته، در منطقه کمندان واقع شده است.

تونل برفی ازنا یکی از پرطرفدارترین مکان‌های دیدنی ازنا در استان لرستان است که با بیش از ۸۰۰ متر طول، از مسحورکننده‌ترین مناظر کوهستانی در دامنه اشترانکوه ایران به شمار می‌آید. این جاذبه گردشگری در سال ۱۳۹۸ در فهرست آثار طبیعی کشور به شماره ۵۷۳ ثبت شد.

تونل برفی ازنا چگونه به وجود آمده است؟

تونل برفی، یکی از شگفتی‌های طبیعی ازنا با عرض ۱۰ متر و ارتفاع ۲٫۵ تا ۳ متر است که به‌صورت طبیعی از انباشته‌شدن هزاران تن برف و یخ در یکی از دره‌های دامنه اشترانکوه در روستای کمندان به نام ازنادره، به وجود آمده است.

در واقع در فصل سرما با بارش شدید برف در کوهستان، توده‌ای از برف تشکیل می‌شود که با ذوب‌شدن آن‌ها در فصل بهار و جاری‌شدن آب در داخل این توده برفی، فضایی راهرومانند یا تونل‌هایی زیبا اما بسیار خطرناک در پایین شکاف این دره به وجود می‌آیند. احتمال ریزش این تونل برفی، ریسک بازدید از آن را بالا می‌برد، اما با این حال اکثر گردشگران به داخل آن می‌روند تا تجربه‌ای شگرف و بی‌نظیر کسب کنند.

ازنادره، محل به وجودآمدن این تونل برفی، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری اشترانکوه است و از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن می‌توان به پوشش گیاهی متنوع، چشمه‌ها و آب‌های جاری و حیوانات وحشی مانند خرس و بز اشاره کرد. صخره‌های رعب‌آور و کاملا عمودی ازنادره به‌قدری بلند هستند که تا نزدیکی ظهر، تابش آفتاب را نخواهید دید. چشم‌انداز زیبای این دره، با وزش نسیمی خنک و غرش رودخانه بر سنگ‌ها، از بکرترین مناظری است که می‌توان در ایران دید و به‌هیچ‌وجه امکان ندارد در مسیر سراشیبی دره خسته شوید. با پیش‌رفتن در ازنادره، با درختانی روبه‌رو می‌شوید که از دیواره صخره‌ها بیرون زده و کاملا به‌صورت افقی رشد کرده‌اند.

بهترین زمان سفر به تونل برفی

از تونل برفی ازنا به‌علت شرایط آب‌وهوایی خاص، فقط در فصول بهار، تابستان و اوایل پاییز می‌توان دیدن کرد. با قدم‌گذاشتن در آن و جلوتر رفتن، دمای هوا کاهش می‌یابد و قطرات آب سرد از سقف، روی شما چکه می‌کنند. در بالای تونل برفی احساس عجیبی به بازدیدکنندگان دست می‌دهد، آن‌ها دیگر نمی‌توانند پاهای خود را احساس کنند اما روی پیشانی‌هایشان عرق نشسته است.